Paryż – miasto zabytków

Paryż - miasto zabytków

Paryż to jedno z najlepiej rozpoznawalnych miast na świecie, kto z nas myśląc o nim nie ma przed oczami widoku Wieży Eiffla, tudzież Luwru? Historia tego miejsca sięga czasów przed naszą erą, a więc nic dziwnego, że i zabytków tu nie brakuje. Długi czas bytowania ludzi na tym terenie dowodzi jego wyjątkowości, która pomimo upływu wieków, nadal jest obecna. Tymi, które najbardziej zapadają nam w pamięć, są oczywiście zabytki architektury.

Zabytkowych budowli w Paryżu nie brakuje i stanowią one wspaniałe świadectwo zmian, jakie zachodziły w tym miejscu. Przebieg ich można śledzić od średniowiecza (XI-wieczny Kościół Saint-Germain-des-Prés) aż do początków XX wieku (Bazylika Sacré Coeur, czy też Wielki Meczet). Wśród fenomenalnych przejawów architektury znajdziemy zarówno te związane ze sferą religijną, jak i świecką. Mówiąc o zabytkach Paryża, nie możemy zapominać o tych, które spoczywają w muzeach, których to w stolicy Francji nie brakuje. W ich zbiorach spotkamy się zarówno z przedmiotami codziennego użytku, jak i przejawami sztuki. Co ciekawe spotkamy nie tylko te, bezpośrednio związane z samym Paryżem, lecz również związane z kręgiem cywilizacji europejskich, a nawet poświęcone historii pozostałych kontynentów. Paryż, nawet pod kątem historycznym, jest miejscem, w którym znajdziemy zabytki tworzące obraz przenikania się nie tylko różnych epok, stylów w sztuce, lecz również kultur z całego świata. Poznając je, lepiej poznajemy samych siebie oraz otaczający nas świat, a co ważniejsze, nie pozwalamy utracić naszego dziedzictwa i zachowujemy pamięć o naszych przodkach.

4 Komentarze

  1. Od kiedy wszędzie słyszy się tylko o zamachach to nie byłam w Paryżu… Strasznie tęsknię za tym miastem, wcześniej byłam wiele razy i to jest moja ulubione miejsce w Europie. Chętnie wybrałabym się jeszcze raz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*