Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn, a dla skutecznego zapobiegania i odwrócenia tego procesu, konieczne jest jej poznanie. W przypadku nadmiernej utraty włosów należy przyjrzeć się kilku aspektom, często też konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa lub endokrynologa. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny wypadania włosów, jak zatrzymać utratę włosów i przyspieszyć ich odrastanie.
Niewłaściwa pielęgnacja a wypadanie włosów
Zbyt intensywne wypadanie włosów często wynika z ich niewłaściwej pielęgnacji. Szarpanie podczas rozczesywania lub wycierania ręcznikiem, codzienna stylizacja gorącym powietrzem, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, niedokładne spłukiwanie szamponu, stosowanie lakierów do włosów, upinanie w ciasnego kucyka lub koka – to wszystko może osłabić nie tylko same włosy, ale również mieszki włosowe, w wyniku czego włosy będą szybciej wypadać i wolniej odrastać. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną utraty włosów jest niewłaściwa pielęgnacja, czym prędzej powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia. Kosmetyki zmieńmy na naturalne lub specjalistyczne, ograniczmy stylizację, stosujmy również zdrowe maseczki i płukanki do włosów.
Nieodpowiednia dieta a wypadanie włosów
Włosy możemy tracić również przez nieodpowiednią dietę – mało kaloryczną lub pozbawioną określonych składników. W naszym menu nie powinna zabraknąć ani tłuszczów, ani białek, ani węglowodanów, codziennie powinniśmy jeść warzywa i owoce. Za utratę włosów często odpowiadają niedobory żelaza lub cynku i oczywiście niedobory witamin. W takim przypadku warto sięgnąć po suplementy na wypadanie włosów i oczywiście wprowadzić do diety więcej warzyw, białek, zdrowych tłuszczów roślinnych, między innymi pochodzących z orzechów.
Duży wpływ na kondycję włosów ma nasz tryb życia – niewysypianie się, używki, stres mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Aktywność na świeżym powietrzu, chociażby w postaci regularnych spacerów, pomaga zmniejszyć stres i ułatwia zasypianie. Unikajmy również przebywania w zadymionych pomieszczeniach, ponieważ sam dym papierosowy osłabia nasze włosy i utrudnia wchłanianie się składników odżywczych z kosmetyków do włosów. Bezwzględnie należy także zrezygnować z tapirowania włosów.
Choroby a wypadanie włosów
Wypadanie włosów może być także spowodowane różnymi chorobami. Do najczęstszych należą autoimmunologiczne łysienie plackowate, grzybica skóry oraz zaburzenia i choroby hormonalne: niedoczynność i nadczynność tarczycy, nadmierna ilość prolaktyny oraz zmiany hormonalne w okresie ciąży i karmienia piersią. Również kobiety po menopauzie i mężczyźni po andropauzie mogą narzekać na przerzedzenie się włosów.
W rzadszych przypadkach wypadanie włosów może być objawem takich chorób, jak toczeń rumieniowaty układowy czy zatrucie metalami ciężkimi. Dlatego, jeśli domowe sposoby na wypadanie włosów okazują się nieskuteczne, problem powinniśmy skonsultować z lekarzem.
Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl