Kiedy wystarczy klasyczny kantar dla konia, a kiedy powinno się sięgnąć po kantar z kagańcem? Odpowiedzi udzieliła firma Equishop. Przeczytaj artykuł i poznaj opinię ekspertów, by wybrać właściwy rodzaj kantara dla swojego konia, kuca bądź źrebaka. Zapraszamy!
Do czego służy kantar dla konia?
Kantary to podstawowe akcesoria wchodzące w skład rzędu końskiego. Charakteryzują się prostą budową i łatwym sposobem zakładania. Mają formę uproszczonej uzdy – bez wędzidła, bez wodzy. Stosuje się je przede wszystkim do prowadzenia konia, np. ze stajni na padok i z powrotem, a dodatkowo do wiązania konia m.in. do ogrodzenia w czasie mycia, boksu podczas wizyty weterynarza, przyczepy w czasie przejazdu. Ponadto kantar sznurkowy może zostać wykorzystany do jazdy konnej bez klasycznego ogłowia z wędzidłem.
Do czego służy kantar z kagańcem (kantar-kaganiec)?
Kaganiec dla konia nie jest domyślnym rodzajem kantara. Podczas gdy klasyczny kantar pozostaje neutralny dla wierzchowca, kaganiec – nie. Właśnie dlatego stosuje się go wyłącznie w określonych okolicznościach. Jak podają specjaliści ze sklepu jeździeckiego Equishop, mowa na przykład o konieczności ograniczenia koniowi dostępu do trawy podczas przebywania na padoku z uwagi na zbyt wysoką masę ciała, ochwat, inną chorobę bądź dolegliwość, przebycie zabiegu. Kantar z kagańcem sprawdza się także podczas wizyt weterynarza, jeśli ma się do czynienia z koniem gryzącym. Można go stosować u wierzchowca, który ma tendencję do gryzienia drewnianego płotu, metalowych krat lub innych koni wypoczywających na padoku.
Zdj. Shutterstock