Serce to tak naprawdę najbardziej aktywny mięsień w naszym organizmie. Jego praca trwa nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Mięsień ten funkcjonuje na zasadzie pompy, która rozprowadza krew do naczyń krwionośnych. Kolejno naczynia krwionośne transportują składniki odżywcze, hormony oraz tlen do wszystkich komórek. Niestety współcześnie bardzo często mamy do czynienia z chorobami, które zaburzają pracę serca. Kiedy towarzyszy nam ból lub kołatanie serca warto wybrać się do specjalisty. Na jakie objawy jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?
Najczęstsze choroby serca
W naszym kraju główną przyczynę zgonów stanowią właśnie choroby sercowo-naczyniowe. Są bardzo dużym zagrożeniem dla życia, ponieważ prowadzą do zaburzeń funkcjonowania całego układu krążenia. Co warunkuje ich powstawanie? Przede wszystkim ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Szczególnie ostrożne powinny być osoby otyłe, palące papierosy, spożywające zbyt tłuste pokarmy czy narażone na nadmierny stres. Choroby bezpośrednio dotyczące serca to między innymi choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca czy niewydolność mięśnia sercowego.
Z jakimi objawami do kardiologa?
Objawy chorób serca mogą narastać powoli lub też pojawiać się nagle. Porady kardiologa szukamy przede wszystkim, kiedy odczuwamy ból albo dyskomfort w klatce piersiowej. Równie alarmujące dla wielu ludzi jest nierówne bicie bądź kołatanie serca. Jeśli do tej pory nasze ciśnienie było w normie, ale od jakiegoś czasu jest podwyższone, również nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty. Inne objawy, z jakimi warto zdecydować się na wizytę u kardiologa to:
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- przewlekłe zmęczenie,
- łatwe męczenie się.
Najlepiej do lekarza zgłosić się zaraz po dostrzeżeniu niepokojących objawów. Mimo wszystko rozsądnym podejściem jest regularne odwiedzanie gabinetu w celach profilaktycznych.
Wizyta w gabinecie i badania
Wizyty u kardiologa nie trzeba odkładać w nieskończoność, dopóki nie pojawią się pierwsze alarmujące objawy. Wykrycie schorzenia na wczesnym stadium da znacznie większą szansę na pomyślne leczenie. Przy okazji pobytu w gabinecie specjalisty możemy liczyć na wykonanie szeregu badań sprawdzających stan układu krążenia. Jest to między innymi EKG, echo serca czy badanie holterowskie. Na końcu konsultacji lekarz dzieli się z pacjentem zaleceniami oraz wnioskami. Mogą one dotyczyć rozpoczęcia leczenia farmakologicznego, ale też profilaktyki czy wdrożenia zdrowego trybu życia.
Jeśli zauważymy u siebie objawy pojawiające się zwykle przy schorzeniach serca, powinniśmy niezwłocznie odwiedzić specjalistę kardiologa. Wdrożenie leczenia jest ważne już na wczesnych etapach rozwoju choroby.
Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Vitamed.